OBILJEŽAVANJE TRAGEDIJE 33. godišnjica pogibije hrvatskih branitelja u Kusonjama - Grad Pakrac


kusonje rakov uzvanici

Dostojanstveno, bila bi jedna riječ koja bi najbolje sažela i opisala današnje obilježavanje 33. godišnjice tragične pogibije hrvatskih branitelja u Kusonjama. Okupljanje uzvanika započelo je u ranim popodnevnim satima, na spomenu području Rakov Potok. 8. rujna te nesretne 1991. godine u Kusonjama je likvidirano dvadeset pripadnika A satnije 105. brigade Hrvatske vojske iz Bjelovara koji su tragično stradali u neprijateljskoj zasjedi. Dvije godine kasnije na istom su mjestu stradali i trojica njihovih suboraca koji su im došli odati počast, a živote su izgubili aktiviranjem podmetnute mine.

kusonje rakov potok

Nakon komemoracije kod Rakovog Potoka, formirana je kolona pod nazivom Mimohod istine koja se pješice, pod pratnjom policijske patrole, uputila prema kapelici Male Gospe u Kusonjama, gdje je održana komemoracija uz polaganje vijenaca i prigodne govore visokih uzvanika.

kusonje mimohod

Svijeće i vijence tako su između ostalih položili članovi obitelji poginulih branitelja te izaslanici predsjednika Hrvatskog sabora i predsjednika Vlade RH, saborski zastupnik i predsjednik HVIDR-e, Josip Đakić, potpredsjednik hrvatske Vlade i ministar hrvatskih branitelja, Tomo Medved te ravnatelj Uprave za savjetodavnu, psihosocijalnu i zdravstvenu pomoć pri Ministarstvu hrvatskih branitelja, Dinko Tandara.

kusonje polaganje

Počast poginulima odali su zatim i izaslanik ministra obrane, Dalibor Bajči, voditelj Područnog odsjeka za poslove obrane Osijek, kao i izaslanstvo Bjelovarsko-bilogorske županije na čelu sa županom Markom Marušićem te izaslanstvo Požeško-slavonske županije predvođeno dožupanom Ferdinandom Trohom. Komemoraciju su uveličala i izaslanstva Lipika, Pakraca i Bjelovara, predvođena pakračkom gradonačelnicom i saborskom zastupnicom Anamarijom Blažević, lipičkim gradonačelnikom Vinkom Kasanom te bjelovarskim gradonačelnikom i saborskim zastupnikom Darijem Hrebakom.

kusonje polaganje

Poginulim suborcima počast su odale i braniteljske udruge predvođene Klubom veterana A satnije, kao i izaslanstva brojnih udruga proizašlih iz Domovinskog rata, među kojima su bili i predstavnici braniteljskih udruga Lipika i Pakraca, a pridružili su im se i predstavnici policije te Hrvatske vojske.

Obraćanja uzvanika

Nakon komemorativnog protokola, okupljenima su se obratili Marijan Mamić, dopredsjednik Udruge obitelji poginulih branitelja Domovinskog rata RH Kusonje 91-93, potom bjelovarski gradonačelnik i saborski zastupnik Dario Hrebak te saborski zastupnik Josip Đakić, a završni i najupečatljiviji govor održao je Tomo Medved, izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske, potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja.

kusonje medved

„Ovo je mjesto jednog od najvećih zločina koje je hrvatski narod doživio u Domovinskom ratu. U toj spirali zla, usred Miloševićeve velikosrpske agresije, Pakrac, Zapadna Slavonija i mnogi drugi hrvatski krajevi bili su žrtve te agresije. Ovdje, u Kusonjama, dogodio se strašan zločin, zločin koji je i danas prisutan u kolektivnoj svijesti našeg naroda, a bit će prisutan i u budućnosti, dokle god postoji hrvatski narod na ovim prostorima. Ovi poginuli branitelji dragovoljno su došli braniti Pakrac i domovinu, a okruženi neprijateljima, doživjeli su strahote do posljednjeg daha. Branili su svoju domovinu i ginuli jedan za drugoga. To je karakter hrvatskog branitelja u Domovinskom ratu. Zločinački karakter tzv. JNA i pobunjenih četnika ovdje je prikazan na najgori mogući način“, rekao je ministar Medved, dodavši da je Rakov Potok prva masovna grobnica otkrivena u Domovinskom ratu. Ministar Medved osvrnuo se i na važnost prenošenja istine mlađim generacijama, podsjetivši kako Ministarstvo u suradnji s lokalnom upravom i braniteljskim udrugama čini napore da 40 tisuća učenika osmih razreda iz cijele Hrvatske koji posjećuju Vukovar dođu i u naš kraj gdje će čuti istinu o događajima koji su se ovdje odvijali, a taj program namjeravaju provoditi i u budućnosti.

kusonje mamic

Marijan Mamić, dopredsjednik Udruge obitelji poginulih branitelja Domovinskog rata RH Kusonje 91-93, u svom je govoru izrazio razočaranje zbog manjka obrazovanja o Domovinskom ratu u školama. Osvrnuo se i na to što Veljko Džakula, vođa pobune u Pakracu, niti nakon 33 godine nije odgovarao za svoja djela, a izrazio je nezadovoljstvo i time što su istinski branitelji često zapostavljeni, čak i na obljetnicama poput one u Kninu. Skrenuo je pažnju i na to da se o pitanju ratne odštete prema Srbiji i dalje šuti, dok neki primaju potpore iz državnog proračuna, a nikada se nisu poklonili hrvatskim žrtvama.

kusonje hrebak

Bjelovarski gradonačelnik i saborski zastupnik Dario Hrebak izrazio je neizmjernu zahvalnost poginulim hrvatskim vitezovima te naglasio kako su oni ovdje branili Pakrac i okolicu, ali posredno i Bjelovar te čitavu Hrvatsku. Posebno se zahvalio njihovim majkama, koje već desetljećima nose crninu i tuguju za svojim sinovima. Naglasio je i kako pravda još uvijek nije zadovoljena, jer počinitelji ovog strašnog zločina za njega još uvijek nisu odgovarali.

kusonje djakic

Saborski zastupnik Josip Đakić u svom obraćanju nije birao riječi, naglasivši pritom kako govori iskreno, iz srca. „Na ovom teškom i tužnom mjestu, mnogi su vitezovi izgubili živote braneći Pakrac i cijelu domovinu. I ja sam došao u Pakrac, s iskrenom željom da ga branim, kao čovjek i prijatelj. Danas, dok se prisjećamo tih tužnih dana, sjećamo se naših poginulih prijatelja, koji su izgubili živote od ruku agresora i domaćih izdajnika, udruženih u četničke horde. To je nepobitna istina“, poentirao je emfatično. Prisjetio se pritom i nemjerljive važnosti prvog predsjednika Franje Tuđmana u obrani Hrvatske, iskazavši pritom svoje mišljenje kako bi njegovu tada mudru odluku o oprostu i aboliciji, kojom je vjerojatno spašeno mnogo života, danas ipak treba preispitati. Zaključio je da Državno odvjetništvo treba istražiti sve one za koje postoji sumnja kako su počinili ratne zločine, naglasivši pritom kako oni ne zastarijevaju.

Obilježavanju kusonjske tragedije priključili se i maratonci

U sklopu obilježavanja kusonjske tragedije održan je i „3. memorijalni maraton A satnija Bjelovar – Heroji ne umiru“ u organizaciji Kluba Veterana A satnije Bjelovar. U organizaciju su bili uključeni Udruga Maratonaca „Heroji ne umiru“ Sisačko-moslavačke županije te Atletski klub Borik Bjelovar, a sudionici su neumorno trčali od Bjelovara do Kusonja. U njihovoj su pratnji u Kusonje pristigli i motociklisti, predvođeni članovima dvaju lokalnih moto-klubova, pakračkih Vitezova tame i lipičkih Iohannitesa.

kusonje trkaci

Program obilježavanja zaključen je misom zadušnicom koju je predvodio msgr. Vjekoslav Huzjak, biskup bjelovarsko-križevačke biskupije, zajedno s požeškim biskupom emeritusom, msgr. Antunom Škvorčevićem.

FOTOGALERIJA

 

 

Back to top
Skip to content